Izmantojiet savas tiesības!

Pēdējo mēnešu laikā Valmierā ir parādījusies tendence, ka mirušo piederīgajiem, izmantojot viņu apjukuma stāvokli tuvinieka zaudējuma brīdī, manipulatīvā veidā tiek uzspiesti kādas noteiktas apbedīšanas firmas pakalpojumi.  Tādēļ SIA ORKS kā viens no pirmajiem uzņēmumiem, kas uzsāka apbedīšanas pakalpojumu sniegšanu Latvijā un kuram šajā nozarē ir gandrīz 20 gadu pieredze, vēlas sniegt dažus vērtīgus padomus, lai tuvinieka zaudējuma brīdī piederīgie spētu pieņemt lēmumus, kas ir izdevīgi viņiem.

 

1. Mirušais pieder tuviniekiem, un tikai mirušā piederīgie var izvēlēties to, vai mirušo apbedīt pašiem, vai arī uzticēt to kādai no apbedīšanas pakalpojumu firmām.  Neviens nav tiesīgs jums norādīt vai uzspiest, ar kuru apbedītāju sadarboties.


2. Mirušo piederīgajiem ir tiesības brīvi izvēlēties jebkuru no Latvijas apbedīšanas pakalpojumu sniedzējiem. Valmierā apbedīšanas pakalpojumu jomā aktīvi darbojas vairāki uzņēmumi.


3. Izvēloties apbedīšanas pakalpojumu sniedzēju, iesakām paļauties uz savu iepriekšējo pieredzi vai jums tuvu cilvēku – radinieku, draugu, kolēģu, kaimiņu  ieteikumiem.


4. Iesakām ņemt vērā – ja kādu no firmām kā vienīgo iespējamo apbedītāju jums norāda personas, ar kurām jums nākas saskarties, kārtojot un saņemot nepieciešamos dokumentus, pastāv varbūtība, ka viņi ir personīgi ieinteresēti tajā, lai jūs izmantotu konkrētās firmas pakalpojumus. Lieki piebilst, ka rezultātā tas jums sadārdzinās apbedīšanas pakalpojumu kopējās izmaksas.


5. Ja kāds no sistēmas darbiniekiem jums apgalvo, ka jums varēs palīdzēt tikai viena noteikta apbedīšanas pakalpojumu firma, tad ziniet – tie ir meli, kurus, iespējams, vada personiska ieinteresētība. Atcerieties – jums  ir tiesības izvērtēt visu apbedīšanas pakalpojumu sniedzēju piedāvājumus un izvēlēties sev izdevīgāko!


6. Informējam, ka mirušo uzglabāšanas izmaksas slimnīcu morgos nosaka slimnīcas. Jums nevienam nekas vairāk par slimnīcas cenrādī norādīto cenu nav jāmaksā.


7. Jums arī ir iespēja izvēlēties, vai aizgājēju ģērbt pašiem, vai uzticēt to jebkuram, kurš to māk izdarīt. Turklāt par iespēju pašiem saģērbt aizgājēju morga telpās neviens Jums nav tiesīgs prasīt papildu samaksu, vai to aizliegt.


8. Jums ir tiesības saņemt savu aizgājēju tikai uz ārstnieciskās iestādes izdotās miršanas apliecības pamata – Dzimtsarakstu nodaļas izdotā miršanas apliecība tam nav nepieciešama.


9. Ja izņemot no morga aizgājēju, jums pieprasa iesniegt dažāda veida dokumentus, to kopijas un veikt maksājumus, tad iesakām jums pārliecināties, vai šīs prasības ir pamatotas, vai šo prasību izvirzītājs var uzrādīt normatīvos aktus, kas tās apstiprina, kā arī noskaidrot, vai prasītājam vispār ir tiesības  to no jums pieprasīt.

 

10. Ja apbedīšanas firma jums stāsta nevis par savām priekšrocībām, bet apmelo konkurentus, tad ziniet, ka tas ir klajš biznesa ētikas pārkāpums, kas liek aizdomāties arī par pašiem dezinformācijas izplatītājiem - vai tiešām konkurentu nomelnošana ir vienīgā viņu konkurētspējīgā priekšrocība? Bet klientam ir tiesības saņemt vislabāko pakalpojumu par visizdevīgāko cenu!

© SIA Rituālie Pakalpojumi