Kā samazināt apbedīšanas pakalpojumu izmaksas?

Tuvinieka zaudējums parasti mūs pārsteidz pēkšņi un nesagatavotus. Līdztekus smagajam emocionālajam pārdzīvojumam mums nākas risināt arī praktiskus jautājumus, kas ir saistīti ar tuvinieka apbedīšanu. Tās ir neplānotas izmaksas, kas šodienas ekonomiskajā situācijā daudzām Latvijas ģimenēm rada būtiskas finansiālas problēmas. Tādēļ SIA ORKS kā viens no pirmajiem uzņēmumiem, kas uzsāka apbedīšanas pakalpojumu sniegšanu Valmierā un kuram šajā nozarē ir gandrīz 20 gadu pieredze, vēlas sniegt dažus vērtīgus padomus, kā aizgājēja piederīgie var saņemt augstas kvalitātes apbedīšanas pakalpojumus ar iespējami mazākiem finansiāliem izdevumiem. Šie padomi jūs pasargās arī no viltīgiem pārdošanas paņēmieniem, kādi, diemžēl, šajā jomā arī tiek izmantoti.

Kāpēc ar apbedīšanas pakalpojumu cenu var manipulēt?
Cik izmaksās bēres? Tas ir viens no svarīgākajiem jautājumiem, kas interesē aizgājēja piederīgos, taču uz šo jautājumu nav standarta atbildes, jo apbedīšanas pakalpojumu cenu veido dažādu elementu kopums – zārks, sega, krusts, kapa rakšana, šķirsta nešana, nelaiķa iezārkošana, transports, ziedi utt. Kopumā apbedīšanas pakalpojumu cenrādi veido vairāk nekā 20 dažādas pozīcijas, un katrā no tām ir iespējams piemeklēt atšķirīgus risinājumus daudzveidīgām klientu vēlmēm un finansiālām iespējam. Turklāt, piederīgajiem nav obligāti jāizmanto viss piedāvāto pakalpojumu klāsts. Ja ir ierobežoti finansiālie resursi, tad aizgājēja tuvinieki pašu spēkiem var pat sapost nelaiķi apbedīšanai, rakt kapu, nest šķirstu līdz apbedījuma vietai utt.

Mūsu praktiskā pieredze rāda, ka cilvēki, interesējoties par apbedīšanas pakalpojumu cenām, vislielāko uzmanību pievērš tieši zārka cenai, kas no vienas puses ir pareizi, jo šķirsta cenas var svārstīties no Ls 50 līdz pat vairākiem simtiem latu, un bieži vien tieši izvēlētā zārka cena ir tā, kas nosaka kopējo apbedīšanas pakalpojumu summu. Taču no otras puses vajadzētu paturēt prātā, ka apbedīšanas pakalpojumu sniedzējs nav tikai zārku tirgotājs, un viņš klientu pievilināšanas nolūkā savā reklāmā var norādīt ļoti zemu zārka cenu, bet to kompensēt, palielinot cenu citās apbedīšanas pakalpojumu pozīcijās. Būtībā tā ir manipulēšana ar to, ka klients neorientējas visās apbedīšanas pakalpojumu sniegšanas niansēs, taču gudrs pircējs to var izmantot  savā labā.
PADOMS NR.1. Ja redzat reklāmu, kurā zārki tiek piedāvāti par neadekvāti zemām cenām – pat zem  Ls 20, tad viens no risinājumiem ir iegādāties zārku par šo zemo cenu,  bet pārējos apbedīšanas pakalpojumus pirkt no cita apbedīšanas pakalpojumu sniedzēja, kuram nav vajadzības patiesās zārka izmaksas slēpt citās apbedīšanas pakalpojumu pozīcijās.

Zārks vai putnu būrītis?
Zārku cenas ir jautājums pie kura ir vērts īpaši pakavēties. Latviešu tautas bēru tradīcijās kvalitatīvam koka zārkam vienmēr ir bijusi īpaša nozīme, un arī šodien cilvēki pievērš lielu uzmanību tam, lai zārks būtu izgatavots no koka, nevis no skaidu plāksnēm vai kāda cita materiāla. No šāda viedokļa raugoties, rodas jautājums – vai kvalitatīva zārka  cena vispār var būt zem Ls 20? Protams, šo retorisko jautājumu var mēģināt atspēkot ar argumentiem, ka ir pašiem sava ražotne, milzīgi ražošanas apjomi utt., bet, ja mēs paskatāmies kaut vai uz to, ka kvalitatīvs ķeblītis maksā ap Ls 15, tad tas ir nopietns iemesls pārdomām. Izžāvēts egles koka dēlis kubikmetrā maksā ap Ls 100, bet priedes koka dēlis – pat ap Ls 120, nemaz nerunājot par to, ka zārka izgatavošanas procesā šī koksne ir rūpīgi jāsagriež, jāēvelē, jāgruntē, jābeicē, jālako… Beigās zārkam arī jāpiestiprina metāla rokturīši, jāievieto tā saucamā zārka „gultiņa” un spilvens. Ja pat mazs koka putnu būrītis maksā ap Ls 10, tad saistībā ar zārku, kura cena ir tikai par dažiem latiem dārgāka, rodas divas versijas. Pirmā versija liek apšaubīt zārku kvalitāti, bet otrā versija – apbedīšanas pakalpojumu sniedzēja godaprātu, jo tas varētu būt viens no manipulatīviem paņēmieniem, kā piesaistīt klientu, bet beigu beigās, izmantojot citas apbedīšanas pakalpojumu pozīcijas, tik un tā panākt pietiekami lielu samaksu par bēru rīkošanu.
PADOMS NR.2 Lai izvairītos no manipulācijām ar zārka cenu, vispirms palūdziet, lai apbedīšanas pakalpojumu sniedzējs jums parāda apstiprinātu pakalpojumu cenrādi. Tas jūs pasargās no tā, ka pakalpojumu sniedzējs faktiskās zārka izmaksas „noslēps” citās apbedīšanas pakalpojumu pozīcijās.


Atlaides apbedīšanas pakalpojumu jomā – ilūzija
Tā kā apbedīšanas pakalpojumu cena tiek noteikta katram klientam individuāli, tad atlaižu noteikšana apbedīšanas pakalpojumu jomā ir gandrīz bezjēdzīga. Patērētāju tiesību aizsardzības likums nosaka, ka viens no obligātiem noteikumiem, kad pārdošanas veicināšanā drīkst izmantot vārdus „atlaides” vai „pazeminātas cenas”, ir tad, ja šīs cenas ir zemākas nekā parastās cenas. Tomēr iepriekš izklāstīto iemeslu dēļ ir gandrīz neiespējami pateikt, kāda tad īsti ir apbedīšanas pakalpojumu „parastā cena”. Izmantojot apbedīšanas pakalpojumu gala cenas nenoteiktību, apbedīšanas pakalpojumu sniedzējs var muļķot klientu, sākotnēji nosakot augstāku cenu, bet vēlāk klienta piesaistīšanas nolūkā to samazināt līdz sev izdevīgam līmenim, radot ilūziju, ka klients ir saņēmis atlaidi.
PADOMS NR.3 Esiet kritiski un gala cenu „ar atlaidi” salīdziniet ar citu apbedīšanas pakalpojumu sniedzēju piedāvāto cenu, jo tā var izrādīties zemāka pat bez „atlaides”.


„Apbedīšanas pabalsts” vai mārketinga triks?
Jauna tendence apbedīšanas pakalpojumu jomā Valmierā ir tā, ka sabiedriskas organizācijas  sadarbībā ar konkrētiem apbedīšanas pakalpojumu sniedzējiem klientiem sola „apbedīšanas pabalstu”. Mūsu ilggadējā pieredze apbedīšanas pakalpojumu jomā liek domāt, ka pēc būtības tā ir tā pati iluzorā atlaide, ko apbedīšanas pakalpojumu sniedzējs var piešķirt, palielinot sākotnējo cenu un pēc tam to samazinot par summu tā saucamā „apbedīšanas pabalsta” apmērā. Pakalpojuma sniedzējs nezaudē neko, bet klients iegūst vien ietaupījuma ilūziju. No viens puses ideja nodēvēt apbedīšanas pakalpojumu atlaidi par „apbedīšanas pabalstu” ir interesanta, bet no otras puses to var uzskatīt par aizgājēja tuvinieku muļķošanu, izmantojot viņu neziņu par kārtību, kādā tiek piešķirti apbedīšanas pabalsti. Bet, iespējams, ka šajā ziņā mēs kļūdāmies.
PADOMS NR.4. Ja saņemat piedāvājumu izmantot apbedīšanas pabalstu, ko neizmaksā ne valsts, ne pašvaldība, mēs iesakām vērsties pie attiecīgā apbedīšanas pabalstu izsniedzēja un palūgt, lai jums to patiešām arī fiziski izmaksā. Iespējams, ka tā jūs iegūsiet papildu materiālo atbalstu tuvinieka zaudējuma gadījumā.

Savukārt, apbedīšanas pabalstus, kas patiešām tiek izmaksāti mirušo piederīgajiem, pēc mūsu rīcībā esošās informācijas un pieredzes, piešķir tikai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra un pašvaldības. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra izmaksā apbedīšanas pabalstu gadījumā, ja aizgājējs ir bijis pensijas saņēmējs. Šādā gadījumā no valsts piederīgie saņem materiālu atbalstu divu mēnešu pensijas apmērā, savukārt, mirušā pensionāra pārdzīvojušais laulātais papildus saņem vēl divu mēnešu mirušā dzīvesbiedra pensijas. Valsts pabalstu bēru gadījumā izmaksā arī tad, ja aizgājējs ir bijis reģistrējies bezdarbnieks. Materiālu atbalstu bēru gadījumā var sniegt arī pašvaldības, un par to var interesēties attiecīgo pašvaldību dzimtsarakstu nodaļās. Ir pašvaldības, kas saviem iedzīvotājiem bēru gadījumā izsniedz pabalstu Ls 100 apmērā, dažās pašvaldībās šīs atbalsts ir Ls 50, bet ir arī pašvaldības, kas vispār šādus pabalstus neizmaksā. Par to ir jāinteresējas katrā konkrētā gadījumā atsevišķi.


Ja nepieciešama konsultācija vai papildu informācija, jūsu rīcībā ir arī SIA „ORKS” bezmaksas diennakts informatīvie tālruņi: 29117686, 64207333. Zvaniet, mēs jums palīdzēsim!

© SIA Rituālie Pakalpojumi